Какво всъщност се случи в Турция и защо има толкова много разрушения след последните големи земетресения? С какво е по-различно това земетресение? Могат ли да се предвиждат земетресения? По всички тези теми в Студио Actualno говори науката или иначе казано - гостува ни доц. Петя Трифонова - зам. директор на Националния институт по геофизика, геодезия и география на БАН.
"Турция очаква отдавна земетресение с магнитут над 8 по Рихтер в района на Истанбул - около Мраморно море. Турците се отнасят много сериозно към това, те имат и сериозно обучение. В учебната програмата имат задължително посещение в учебен център, за да им се покаже как се действа", заяви доц. Трифонова.
По думите ѝ подготовката за подобен голям трус започнала още след Измитското земетресение (бел.ред.: 1999 г.): "Много пари са похарчени. Световната банка финансира с милиарди Турция, за да могат да се подготвят за такова земетресение".
ВСИЧКО ЗА ГОЛЯМОТО ЗЕМЕТРЕСЕНИЕ - ТУК!
Тя обясни защо трусът в Турция нанесе толкова големи щети:
"Турция и Гърция се намират на границата на две тактонични плочи. Турция е притисната от три страни - на север евроазиатската плоча, на юг - африканската и на югоизток - арабската плоча. Целият Балкански полуостров е активна сеизмологична зона. Земетресения има в България, Румъния, Албания, Македония, но тези страни не могат да се сравняват със сеизмичната активност в Турция и Гърция.
Двата огромни разлома - източноанадолски и северноанадолския разлом - там земетресенията са много силни и когато се случи такова рязко скъсване на земната кора, то включва много голям обем маса, дълги отсечки и много голяма дълбочина".
Според доц. Трифонова земетресението в Турция е много особено - не само че е много силно, не само, че епицентърът е в населено място - всъщност има две земетресения с приблизително еднакъв магнитут. "Сградите се разрушиха от последващите трусове, не от първия. Ключовото е краткото време и последващи трусове", смята тя.
- Възможно ли е човек да предизвика земетресение?
- Трябва ли ни в България сеизмологичен център?
Целият разговор - вижте във видеото: